602 50 55 50 Ogólnopolska infolinia handlowa:
Ogólnopolska infolinia techniczna:
( +48 ) 602 50 55 50
( +48 ) 796 702 702

Poradnik wynajmu samochodu

Na rynku istnieje obecnie wiele firm oferujących wynajem samochodów.

Dla Państwa wygody przygotowaliśmy Poradnik wynajmu samochodu, który ułatwi wybór najkorzystniejszej oferty i wskaże elementy, na które warto zwrócić uwagę.


1. Cena

Przy jej porównywaniu należy zwrócić uwagę na to, aby była podana w kwocie brutto ( zawierającej podatek VAT ).

Takie same powinny być parametry wynajmu auta tj. okres trwania liczony w dobach oraz klasa samochodu ( A+/B/C/C+/D/SUV ).

Zapoznaj się z modelami samochodów oraz ich cenami w wypożyczani samochodów FleetBook.


2. Limit kilometrów

Warto wybierać oferty bez limitu kilometrów. Niektóre wypożyczalnie samochodów ograniczają ich ilość przysługującą na dobę wynajmu. Przekroczenie tego limitu wiąże się następnie z dodatkowymi opłatami za nadprzebieg.

Wypożyczalnia samochodów FleetBook - Brak limitu kilometrów.


3. Opłata za przygotowanie

Do kwoty wynajmu auta należy najczęściej dodać jednorazową opłatę za jego przygotowanie. Klient nie ma wówczas obowiązku zwracania samochodu idealnie czystego. Zyskuje dzięki temu czas i wygodę.

Wypożyczalnia samochodów FleetBook - Jednorazowa opłata za przygotowanie samochodu w kwocie 50 zł brutto.

Niektóre wypożyczalnie samochodów wprowadzają zamiast tego dodatkową, często wyższą, opłatę za zwrot brudnego pojazdu, która jest potem egzekwowana.

Wypożyczalnia samochodów FleetBook - Brak opłaty za zwrot brudnego samochodu.


4. Wydanie/Zwrot samochodu

Wydanie oraz zwrot samochodu bez dodatkowej opłaty następuje najczęściej w siedzibie firmy wypożyczającej auto. Wyjątkiem bywają tutaj lotniska, przy których standardowo i tak występuje dodatkowa opłata za wydanie pojazdu.

Dodatkową usługą jest podstawienie samochodu we wskazaną przez Klienta lokalizację. Koszt ten również warto porównać przy wyborze firmy.

Zapoznaj się z cennikiem wypożyczalni samochodów FleetBook.

Każde wydanie i zwrot samochodu powinno odbyć się za pomocą odpowiedniego pisemnego protokołu. Klient powinien dokładnie zapoznać się ze stanem pojazdu i zweryfikować czy wszystkie ewentualne uszkodzenia są zaznaczone na podpisywanym później dokumencie. Niestety istnieją na rynku nieuczciwe firmy, które nastawione są na zyski z obciążania Klientów za szkody, których ten nie zauważył podczas odbierania auta.

Pobierz protokół wydania/zwrotu samochodu w wypożyczalni samochodów FleetBook.


5. Wzory dokumentów

Każda rzetelna wypożyczalnia samochodów powinna na swojej stronie internetowej umieścić wzory podstawowych dokumentów, takich jak Umowa wynajmu oraz Regulamin wynajmu. Warto dokładnie się z nimi zapoznać jeszcze przed odbiorem pojazdu.


6. Ubezpieczenie

Samochody w wypożyczalniach posiadają pełne ubezpieczenie OC/AC. Zazwyczaj istnieje również tzw. udział własny przy szkodach likwidowanych z AutoCasco. Dotyczy to sytuacji, gdy Klient jest winowajcą uszkodzenia pojazdu lub nie jest w stanie wskazać winowajcy.

Istnieje możliwość wykupienia doubezpieczenia ( zniesienia udziału własnego ) dzięki czemu Klient nie będzie ponosił dodatkowych kosztów nawet w przypadku uszkodzenia auta z własnej winy.

Doubezpieczenie - zniesienie udziału własnego w wypożyczalni samochodów FleetBook - 30 zł brutto za dobę.


7. Dodatkowe opłaty

Dobrze jest zweryfikować dodatkowe opłaty, które mogą być powiązane z wynajmem samochodu np. za dodatkowego kierowcę, GPS, fotelik dziecięcy, wyjazd za granicę.


8. Depozyt ( kaucja )

Większość wypożyczalni samochodów wymaga standardowo depozytu jako formy zabezpieczenia. Biorąc pod uwagę udostępnianie samochodu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych, jest to kwota symboliczna, zwracana po okresie wynajmu, która udowadnia wiarygodność Klienta.

Depozyt w wypożyczalni samochodów FleetBook - 500 zł lub 2000 zł w zależności od doubezpieczenia ( płatny przelewem lub pobrany w gotówce, pod warunkiem zapłaty za wynajem kartą płatniczą/kredytową ).


9. Opinie o wypożyczalniach

Warto zweryfikować opinie o wypożyczalniach samochodów, które są dostępne na rynku. Niezadowoleni Klienci często informują o swoich problemach na forach.

Strony internetowe Łódź
Ta strona zostawia pliki cookies na Państwa komputerze w celu zbierania statystyk odwiedzin. Można zmienić zasady korzystania z plików cookies przez tę strone w przeglądarce stron WWW.X